STANT TÜRLERİ

STANT TÜRLERİ

STANT TÜRLERİ

Stantlar kullanılan malzemeye bağlı olarak 2 gruba ayrılır.Ahşap Stantlar ve Modüler stantlar.

AHŞAP STANTLAR

 Ahşap Standlar : Kendi içinde ikiye ayrılır

  • Sunta + Boya ile yapılan Ahşap Standlar
  • Suntalam ile yapılan Ahşap Standlar​

1. Suntalam'dan Yapılan Standlar : Boya gerektirmeyen bu standlar sunta+boya ile yapılan standlara göre daha 
hızlı kurulabilmektedir. Bu sistemin en büyük dezavantajı suntalamların birleşme noktasında hat şeklinde çizgilerin görünmesidir. En büyük avantajı ise stand duvarlarının rahatlıkla temizlenebilmesidir.

2. Sunta + Boya İle Yapılan Standlar : Ham sunta üzerine alçı çekilip sonrasında boyanması ile yapılan bu standların en büyük avantajı stand içinde ek yerlerinin hiçbir şekilde görünmemesidir. En büyük dezavantajı ise kurulum süresinin daha uzun olmasıdır. Bu standlar suntalam standlara göre daha şık göründüğünden daha çok tercih edilmektedir.

 

Modüler Standlar 

Modüler Sistem Standlar parçaları lego gibi sökülüp takılan ve birden fazla kez kullanılan standlar için kullanılan bir terimdir. Modüler standlarda kullanılan ana malzemeler Alüminyum ve mdflam/suntalamdır. Kendi içinde onlarca farklı sisteme ayrılır.

Ana olarak kullanılan sistemler,

  • Maxima Sistem
  • Octanorm (Aluset) Sistem

1) Max Sistem : Tüm modüler sistem standlar arasında en farklı ve şık olan sistemdir. Bu sistemde kullanılan alüminyum profiller diğer sistemlerde kullanılan alüminyum profillere göre çok daha gösterişlidir bu sistem standlarda alüminyum ve suntalam dışında cam, tül, pleksi, sisteme uyumlu özel ahşap modüllerinde kullanılabiliyor olması bu sistemi diğer tüm sistemlerden ayıran en büyük özelliktir.

2) Octanorm (Aluset) : Tamamen alüminyum ve suntadan oluşan bu sistem en yaygın sistemdir. Ancak tasarım şıklığı oldukça zayıf olan bu sistem aynı zamanda fuarlarda Standart (Paket) stand olarakta kullanılan sistemdir. En ucuz maliyetli standlar olup, maliyetiyle orantılı olarak kiralama ücretide diğer sistemlere göre daha düşüktür. Fiyat avantajı tasarımsal dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.